thermography ترموگرافی چیست؟

 

 

thermography ترموگرافی چیست؟

 

دمانگاری یا به اصطلاح ترموگرافی  Thermography نوعی تصویربرداری مادون قرمز است گاها به این نوع تصویربرداری ها، تصویربرداری دمایی یا گرمایی  و حتی حرارتی نیز گفته می‌شود. در این روش دوربین‌ ترموگرافی یا ترموویژن تابش مادون قرمز ( فروسرخ ) دارای طیف الکترومغناطیسی µm ۹ تا ۱۴ را دریافت می نماید و از این طیف ها ترموگرام Thermogram تهیه می‌کند.

مطابق با قانون  قانون پلانک، تابش جسم سیاه هر جسمی که دمایی بالاتر از صفر مطلق یا صفر کلوین(K)  داشته باشد از خود  اشعه های تابشی مادون ساطع می‌کند. این تابش ها امکان دیده شدن جسم در شرایط نور مرئی و تاریکی مطلق را فراهم می کنند میزان پرتو مادون قرمز منتشر شده از هر جسم با تغییرات حرارتی جسم وابسته است این اصل سبب می‌شود تا تغییرات نامحسوس دمایی در تصویربرداری فروسرخ قابلیت روییت داشته باشد

 

دوربین حرارتی یا ترموگرافی

این تجهیز حساس ابزاری الکترونیکی و دقیق است  که امواج مادون قرمز حرارتی منتشر شده از اجسام را به وسیله سنسور های حساس خود جمع‌آوری می کند و به وسیله میکروپرسسور های دقیق و صنعتی خود تشعشعات گسیل شده را به یک تصویر رنگی با کیفیت همراه با جزییات تبدیل می‌کند. البته باید توجه داشت که تصاویر ایجاد شده توسط دوربین حرارتی در اصل تصاویری سیاه سفید هستند که با کمک پردازش گر داخلی دوربین حرارتی به تصویر رنگی تبدیل می‌شوند.

 

 

شما می توانید انواع دوربین های حرارتی موردنیاز پروژه های خود را از طریق مشاوره با کارشناسان سازه گستر پایتخت تهیه کنید.

 

گروه سازه گستر پایتخت با تکیه بر بیش از 20 سال تجربه و فعالیت به عنوان تامین کننده تجهیزات و ملزومات صنعت برق کشور ( الکتریکال - مکانیکال - ابزار دقیق ) با افتخار آماده خدمت رسانی به فعالان صنعت برق و صاحبان صنایع می باشد.
شماره تماس : 32 20 17 66 - 021
پست الکترونیک: info@sazehgostarsgp.com
نشانی: تهران، میدان فردوسی، کوچه گلپرور، پلاک 20، واحد 25

 

کاربردهای دوربین های حرارتی ترموگرافی

 • تصویربرداری مادون قرمز در تشخیص های پزشکی و ماموگرافی سرطان پستان
 • کاوش های باستان‌شناسی
 • نمایش قطعات در معیوب به واسطه گرمای تولیدی آنها
 • نمایش دما و تصویر در محیط‌ های غیرقابل دسترسی و خطرناک
 • نمایش تلفات گرما و انرژی در ساختمان‌ها و تأسیسات
 • مشاهده اجسام در تاریکی مطلق
 • سنجش احتمال و ارزیابی آتش‌سوزی

  

دمانگاری و ترموگرافی با دوربین فلیر سیانکو

سنجش ترموگرافی توسط دوربین حرارتی

یکی از این روش‌های پایش وضعیت و پیش‌بینی عیوب تجهیزات مکانیکی و الکتریکی می‌باشد که بر اساس اصل درگیری تجهیزات مکانیکی با یکدیگر و نیز عبور جریان از تجهیزات الکتریکی و مقاومت ناشی از عبور جریان پایه ریزی شده است. حرارت گسیل شده از سطوح خارجی اجسام به صورت تشعشعات مادون قرمز است که با چشم غیر مسلح قابل رویت نیست. این تشعشات به وسیله دوربین‌های ترموگرافی که به نام دوربین های حرارتی نیز شناخته می شوند آشکارسازی می شود.

آنالیزهای دمایی می‌توانند برای شناسایی و واکاوی عیوب تجهیزات و اتصالات نظیر اتصالات الکتریکی نامناسب، عدم تثبیت قطعات و تجهیزات، تغییرات متالورژیکال، افت بار الکتریکی بیش از حد بر روی قطعه، عدم استفاده از هیت سینگ مناسب برای خنک کنندگی، ولتاژ  اعمالی نامناسب، کثیف بودن تجهیزات الکتریکی، تاثیر آلودگی محیطی، فسفاته و اکسیده شدن اتصالات ، عدم هم محوری و ارتعاشات بیش از حد قطعات مکانیکی و غیره استفاده نمود.

 

دوربین حرارتی ترموویژن صنعتی  FLIR TG165-X

 

 

دوربین حرارتی  FLIR TG165-X به عنوان یکی از ابزار های میان رده برای پر کردن  فاصله بین دماسنج های مادون قرمز و دوربین های ترموویژن پیشرفته FLIR  به بازار عرضه میشود. این دوربین‌ها که به حسگر میکرو حرارتی انحصاری Lepton® FLIR مجهز شده‌اند، به کاربر خود امکان می‌دهند گرما سطحی جسم را مشاهده کند. نقاط سرد و گرم را به راحتی برای  عیب یابی فوری مشخص می کند و تصاویر و داده ها را برای تهیه گزارش و تحلیل رخداد ها ذخیره می کند. دوربین ترموویژن FLIR TG165-X به شما کمک می کند تا نقاط سرد و گرم را بر روی سطح تجسم کنید این تغییرات حرارتی بر روی دوربین می تواند نشان دهنده خطاهای الکتریکی، خرابی های مکانیکی یا نشت هوا و آب باشد. این ابزار اندازه‌گیری و تصویربرداری دقیق می تواند بدون تماس، ناهنجاری‌های دمایی را روی صفحه نمایش ‌دهد و به شما این امکان را می‌دهد که سریع‌تر منبع مشکلات را مشخص کنید. به لطف  استفاده از تکنولوژی تصویر برداری MSX کمپانی فلیر FLIR جزئیات بصری بیشتری را به تصاویر حرارتی اضافه می شود، کاربر می تواند اجزا را به وضوح بیشتر ببینید و حتی برچسب‌ها روی قطعات را بخواند. لیزر bullseye  برای نشانه گیری و مشخص کردن جسم و قطعات در حال اندازه گیری ایده آل است.

 

شما می توانید انواع محصولات برند فلیر|flir موردنیاز پروژه های خود را از طریق مشاوره با کارشناسان سازه گستر پایتخت تهیه کنید.

 

میدان دید وسیع

میدان دید گسترده 50 درجه ای حتی برای تصویر برداری از کل دیوار در یک تصویر واحد مناسب است

تصاویر بصری واضح  و ذخیره سازی داده های عملیاتی

سنسور حرارتی انحصاری  Lepton® FLIR به راحتی تصاویر  واضح را از صحنه نمونه بدرای می کند و TG165-X داده ها را برای تهیه گزارش ذخیره میکند این تصاویر را می تواند از طریق USB یا از طریق micro SD دانلود یا جا به جا کرد.

مقاوم، صنعتی و قابل اعتماد

TG165-X که برای سخت‌ترین محیط‌های کاری طراحی شده است، در برابر سقوط از ارتفاع ۲ متری و برای سخت‌ترین محیط های کاری طراحی شده است.

ویژگی های دوربین حرارتی صنعتی  FLIR TG165-X

 • دارای تکنولوژی تصویر برداری  MSX®
 • نمایش ویدیوی حرارتی ریل تایم به همراه نمایش تصاویر طیف مرئی بهبود یافته
 • وضوح حرارتی استثنایی
 • شناسایی آسان‌تر هدف به کمک نشانگر لیزری
 • کیفیت تصویر بی نظیر بدون نیاز به عکس برداری دیجیتال جداگانه برای گزارش نویسی
 • تصویرگر حرارتی واقعی 80×60 (4800 پیکسل)
 • نمایش نقاط داغ و سرد
 • میدان دید عریض 50 درجه × 38.6 درجه
 • نسبت 24:1
 • کاربری آسان بدون نیاز به آموزش
 • ذخیره سازی تصاویر و داده ها و انتقال از طریق از طریق USB یا از micro SD
 • مقاومت در برابر سقوط 2 متری
 • طراحی آرگونومیک  و ابعاد متناسب  و بادوام

 

ترموگرافی و کاربرد آن در صنعت

ترموگرافی و  دمانگاری کاربرد فراوانی دارد اما  همان طور که قبلا گفته شد یکی از رایج ترین کاربردهای آن استفاده به عنوان یک تکنیک مهم در پایش وضعیت و تشخیص عیوب ابزارآلات و تجهیزات الکتریکی، مکانیکی و… است برخی متخصصان معتقد هستند که تصاویر ترموگرافی روشی برای تشخیص عیب هستند نه تشخیص علت عیوب دستگاه های صنعتی. اصول کار این  با  این روش  بسیارساده است و  روش عیب یابی دوربین حرارتی براین مبنا بنیانگذاری شده‌ است که اجزا  سیستم یا تجهیز صنعتی، هر گاه به طرز صحیح کار نکنند سبب افزایش دما در دستگاه یا محدوده قطعه می شوند. افزایش حرارت در یک مدار الکترونیکی والکتریکی می‌تواند ناشی از اتصالات ناصحیح باشد.

 

 

در سطح تجهیزات  و دستگاه های مکانیکی توزیع دما وقتی این تجهیز در شرایط ایده‌آل کار کند دارای دارای درجه حرارت معقول پیش بینی شده از طرف سازنده می باشد با تغییر دما بر روی قطعات می‌توان به وجود عیب در قسمت مشکوک دستگاه پی برد.  گاها نوع الگوی حرارتی  موجود روی دستگاه در صورت تفسیر صحیح می‌تواند نوع و علت عیب را  نیز مشخص نماید.

 

شما می توانید انواع دوربین های حرارتی موردنیاز پروژه های خود را از طریق مشاوره با کارشناسان سازه گستر پایتخت تهیه کنید.

 

امروزه رایج ترین ابزارآلات ترموگرافی مورد استفاده در بازرسی ماشین آلات و تجهیزات درحال کار دماسنج‌ مادون قرمز  معروف به دماسنج لیزری و دوربین‌های مادون قرمز Infrared cameras  هستند که بانام های ترموویژن، دوربین تصویربرداری حرارتی یا ترموگرافی نیز خوانده می شوند  مکانیزم عملکرد هر دوی این دماسنج ها بهره گیری از طیف  های مادون قرمز ساطع شده از جسم تحت آزمایش برای اندازه‌گیری دمای سطح جسم می‌باشد. مکانیزم کاری این دماسنج های به صورت غیر تماسی می باشد که با جلوگیری از خاموش شدن دستگاه از کاهش تولید و بروز اتفاقات از این دست جلو گیری می کند.

میدان دید(FOV)  در دوربین های ترموگرافی

میدان دید Field of View یکی از اصلی ترین  ویژگی های دوربین های  ترموویژن است که  که اشاره به وسعت و گستره  دید انسان و تجهیزات دارای لنز فیلم برداری و عکاسی است که اختصارا به صورت  ( FOV )نوشته می شود

 میدان دید در انسان ها اصطلاحا به محدودیت های ناشی از دید انسان بر اساس توانایی های شبکیه چشم و یا وجود عینک در چشم و… اطلاق می شود که بنا به تعریف میزان درجه زاویه دید انسان در طول ثابت است که برای تجهیزات  دوربین دار نیز همین تعریف صادق است.

 

 

میدان دید در دوربین ها و سایر تجهیزات

در دوربین ها ، دوربین های ترموگرافی یا ترموویژن  فاصله کانونی لنز و اندازه سنسور تصویر برداری رابطه ثابت بین میدان دید و فاصله دید کاری را تنظیم می کنند همان طور که گفته شد میدان دید زاویه منظره از دیدگاه دوربین است و این میدان و اندازه تصویر بر وضوح تاثیر مستقیم دارد

میدان دید لحظه ای IFOV  و نسبت فاصله اندازه گیری به نقطه D:S

میدان دید لحظه ای اصطلاحا میزان وضوح فضای عکس برداری یا تصویر برداری  از را دور است  که به رزولوشن فضا یا وضوح هندسی و یا میدان دید لحظه ای IFOV  شناخته می شود واحد اندازه گیری آن میلی رادیان milliradians (mrad) است که بنا به تعریف منطقه تحت دید یا پوشش یک پیکسل واحد  را در دستگاه گویند و تعداد پیکسل هایی که برای محاسبه درجه حرارت یا حداقل کیفیت تصویر نقطه ای استفاده می شود نسبت فاصله اندازه گیری به نقطه نامیده می شود که به صورت (D:S) ویا (DTS) نوشته می شود.

 

*منبع این مطلب، سایت شرکت سیانکو می باشد.

۵
از ۵
۱ مشارکت کننده

جستجو در مقالات

اخرین نوشته‌ها